وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

در نشر مطالب کوشا باشید.
و نظر هم فراموش نشود...
یا علی....التماس دعا

آخرین نظرات

۹۴ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

«ثواب صلوات»


*********************************************

«سؤال از ثواب صلوات در خواب»

در دارالسلام محدث نوری رحمه الله علیه می فرماید:

در خواب دیدم گویا سوار بر اسب با جمعیت بسیاری از بالای کوه بلندی پایین می آییم ، ناگهان متوجه شدم که رسول خدا(صلی الله علیه و آله)سواره در پیش روی ماست و ما پشت سر آن حضرت(ص) حرکت می کنیم و بین ما و آن بزرگوار اندکی فاصله هست ، و کسی با آن حضرت نیست . در این موقع از اسب پیاده شده و از جمعیت جلو افتادم خود را به آن حضرت رساندم ، مهار اسبش را گرفتم و 

۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ تیر ۹۴ ، ۰۶:۱۴
محمد صابری

«ثواب صلوات»


*********************************************

«صلوات خدا بر صلوات فرستنده»

احمد حنبل ، در مسند خود، از عبدالرحمن بن عوف روایت کرده است:

 روزی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از مدینه بیرون رفت ، وارد نخلستان شد، به سجده رفت . سجده آن جناب ، آن قدر طول کشید که من ترسیدم مبادا آن حضرت ، وفات کرده باشد. آمدم به آن حضرت نگریستم . سر مبارک را از سجده برداشت ، و فرمود: تو را چه می شود؟ من صورت حال را به عرض رسانیدم . فرمود: جبرییل بر من نازل شد، و گفت می خواهی تو را بشارت دهم ؟ به درستی که حق تعالی فرمود: هر که بر تو صلوات فرستد، من بر او صلوات می فرستم . و هر که بر تو سلام گوید، من بر او سلام می گویم.


«اللهُمَ صَلِّ عَلی مُحَمَدِ وَ آلِ مُحَمَد وَ عَجِّل فَرَجَهُم»


۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ تیر ۹۴ ، ۰۶:۰۶
محمد صابری

«بسم الله الرحمن الرحیم»

نام وى على بن الحسین (علیه السلام) و چهارمین امام از ائمه اهل بیت(علیهم السلام) است. جدش امام امیرالمؤمنین على بن ابى طالب(علیه السلام)،که وصى پیامبر و اولین کسى است که به او ایمان آورده و بنابر آنچه در حدیث صحیح منزلت آمده براى پیامبراکرم (ص) چونان هارون براى موسى بوده است

جده اش فاطمه زهرا(علیها السلام) دخت پیامبر و به توصیف پدر بزرگوارش، پاره تن و جگرگوشه پیامبر و سرور زنان جهان است.

پدرش امام حسین(علیه السلام) یکى از دو سرور جوانان اهل بهشت، فرزند زاده و ریحانه پیامبر است همو که پیامبر در باره اش فرموده است:

حسین منّی و انا من حسین

حسین از من و من از حسینم 

۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۷ تیر ۹۴ ، ۰۰:۰۱
محمد صابری
۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۴ ، ۲۳:۰۹
محمد صابری

«بسم الله الرحمن الرحیم»

امام ابوعبدالله حسین بن على بن ابى طالب(علیهما السلام) سالار شهداى کربلا،به اتفاق ناقلان حدیث، سوّمین پیشواى اهل بیت عصمت و طهارت پس از رسول اکرم (صلى الله علیه وآله)و سرور جوانان اهل بهشت و یکى از دو اختر تابناک سپهر امامت است که دودمان نبىّ اکرم (ص)از آن ها پدید آمد. این امام والاتبار زمره چهار نور مقدّسى است که رسول خدا (ص)به اتّفاق آنان با مسیحیان نجران مباهله انجام داد و در زمره اصحاب کساء است که خداوند، پلیدى را از آنان دور و آن ها را پیراسته ساخته است. وى از جمله نزدیکان نبىّ اکرم (ص) به شمار مى آید که خداوند، مردم را به دوستى و محبّت آنان فرمان داده و یکى از دو امانت گرانسنگى است که هر کس به آنان تمسّک جوید، اهل نجات و رهایى و آن که از فرمان آن ها سرپیچى کند، به گمراهى و انحراف کشیده خواهد شد.

امام حسین (ع) همراه با برادر ارجمندش امام مجتبى (ع) در دامان پاک و مطهّر و مبارک پدر و مادر و جدّ بزرگوارش نشو و نما کرد و از سرچشمه زلال مکتب نبى اکرم(ص) و فضایل بلند اخلاقى و باران مهر و محبّتش تغذیه و از عشق و علاقه و توجه فراوانش بهره مند گردیده به گونه اى که ادب و هدایت و شکوه و جلال و شجاعتش را برایش به میراث نهاد. این ویژگى ها به وى شایستگى چنان رهبرى با عظمتى بخشید که پس از پدرش امیرمؤمنان و برادرش امام مجتبى (ع) انتظار آن مى رفت و جد بزرگوارش بارها از این موضوع به صراحت سخن گفته بود. 

۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۴ ، ۱۹:۱۰
محمد صابری

«بسم الله الرحمن الرحیم»

وى امام ابو محمد حسن بن على بن ابى طالب دومین پیشواى اهل بیت پس از نبى اکرم (صلى الله علیه وآله) و به اتفاق ناقلان حدیث، سالار جوانان بهشتى و یکى از دو یادگارى است که دودمان رسول خدا (ص) از سلاله آن هاست.

این امام والا تبار از جمله چهار نور مقدسى است که رسول اکرم (ص) به اتفاق آنان با مسیحیان نجران به مباهله پرداخت و در زمره پیراستگانى است که خداوند پلیدى را از آن ها دور و از نزدیکان پیامبر(ص) است که خداوند مردم را به دوستى و محبّت آنان فرمان داده و یکى از دو امانت گرانسنگى است که هرکس بدانان چنگ زند، اهل نجات و رهایى و آن که از فرمان آن ها سرپیچى کند، به گمراهى و انحراف کشیده خواهد شد. آن بزرگوار در دامان جدّ بزرگوارش نبىّ مکرّم اسلام (ص) نشو و نما کرد و از سرچشمه زلال رسالت و اخلاق و گذشت و عفو و بخششِ آن حضرت بهره مند گردید و تا آخرین لحظات عمر شریف پیامبر اکرم (ص) در کنار آن حضرت به سر برد و هدایت و ادب و شکوه و جلالش را به میراثِ وى نهاد و شایستگى امامت و پیشوایى را که پس از پدر بزرگوارش انتظار آن مى رفت، به او بخشید که بارها از این موضوع به صراحت سخن گفته بود، آن جا که فرمود:

« الحسن والحسین امامان قاما أو قعدا، اللهمّ انّی اُحبّهما فأحبّ مَن یحبّهما »

«حسن و حسین دست به قیام بزنند یا نزنند، امام و پیشوا هستند، خدایا! من آن دو را دوست دارم و به دوستداران آن ها علاقه مندم»

افزون بر مجد و عظمت و اصالت ، ارج و عظمت نبوت و امامت در وجود مقدسِ این امام گرد آمده بود،مسلمانان ویژگى هایى را که در جدّ بزرگوار و پدر ارجمندش مشاهده کرده بودند، در سیماى نورانى امام مجتبى نظاره گر بودند به گونه اى که دیدن وى، یادآور آن دو بزرگوار بود، به همین دلیل به وى عشق مى ورزیدند و ارج و احترامش مى نهادند و پس از پدر ارجمندش و در دشوارى هاى زندگى و مشکلاتِ امور دینى مسلمانان، تنها مرجع آنان به شمار مى آمد به ویژه آن زمان که مسلمانان دستخوش حوادث و رخدادهاى تلخ و مرارت بارى که نظیر آن را قبلاً سراغ نداشتند، گرفتار آمدند.

۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۴ ، ۱۹:۰۷
محمد صابری

«بسم الله الرحمن الرحیم»

فاطمه زهرا(علیها السلام) دخت گرامى نبىّ اکرم حضرت محمد بن عبد الله(صلى الله علیه وآله وسلم)و مادر گرانقدرش حضرت خدیجه دختر خویلد، (رضوان الله علیها) است. فاطمه اطهر از پدر و مادرى که برجسته تر از آنان را تاریخ بشر سراغ ندارد به وجود آمد، کسى در تاریخ بشریّت از تعالیم و دستوراتى نظیر دستورات پدرگرانقدر آن بزرگوار که چهره تاریخ را دگرگون ساخت، برخوردار نیست. طى سال هاى معدود و محدودى انسان ها توانستند در پرتو این تعالیم گام هاى بلندى به جلو بردارند. تاریخ، مادرى چون مادرِ زهرا(ع)سراغ ندارد، وى آن چه داشت خالصانه در طَبَق اخلاص نهاد و به همسر والا مقام و خداى خویش تقدیم نمود و پروردگارش در برابر، بدو هدایت و نور و روشنایى ارزانى داشت.

در سایه پر مهر چنین پدر و مادرى با عظمت، زهراى بتول رشد کرد و در خانه اى سرشار از مهر و عطوفتِ پدر بزرگوار خویش که بار مسئولیّت سنگین نبوّت را بر عهده داشت و در آن راه دشوارى هایى را متحمل گردید که کوه ها قادر بر تحمل آن نبودند. آن انسان برجسته به هر سو رو مى آورد و به هر کجا گام مى نهاد با قریش و فرزندانشان که در کمینش نشسته بودند، رو برو مى شد و فاطمه زهرا در خردسالى همه این اوضاع را نظاره گر و در کاستن از تأثیر این همه رنج و ناراحتى پدر، با مادر خود خدیجه دمساز و سهیم بود. 

۰ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۴ ، ۱۹:۰۳
محمد صابری

«بیان جایگاه اهل بیت(علیهم السلام)»


*********************************************

١ . از فاطمه زهرا(سلام الله علیها) روایت شده که رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) به او فرمود: آیا خرسند نیستى از این که تو را به ازدواج شخصیتى درآوردم که قبل از همه مسلمانان به اسلام گروید و علم و دانش او از همه برتر است؟ تو بانوى بانوان جهانیانى چنان که (حضرت)مریم بانوى بانوانِ قوم خود بود.

*********************

٢ . از یزید،از عبد الملک نفلىّ،از پدرش،از جدش روایت شده گفت: خدمت فاطمه دخت رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) شرفیاب شدم، فاطمه با پیشدستى بر من سلام کرد، راوى مى گوید: سپس فاطمه(سلام الله علیها) اظهار داشت: آن گاه که پدر بزرگوارم رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) در قید حیات بود فرمود: کسى که ٣ روز بر من و تو سلام و درود فرستد اهل بهشت خواهد بود . به او عرض کردم: در زمان حیات شماها یا پس از وفاتتان ؟ فرمود: هم در زندگى و هم پس از وفات ما.

*********************

٣ . فاطمه(سلام الله علیها) فرمود: درود بر شما پدر! فرمود: و درود بر تو دخترم! عرض کردم: به خدا! در خانه على دانه گندمى وجود ندارد، و پنج روز است غذایى به دهان نزده، نه گوسفند و شترى دارد و نه خوردنى و آشامیدنى. رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم)فرمود: فاطمه جان! نزدیک بیا، به او نزدیک شدم فرمود: دستت را از زیر پیراهن بر پشت من بنه، من این کار را انجام دادم. ناگهان دیدم سنگى میان کتف او قرار داشت که به سینه آن بزرگوار بسته شده بود، فاطمه فریاد بلندى برآورد، رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) به او فرمود:

۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۴ ، ۰۲:۰۰
محمد صابری

«گزیده ای از مصحف حضرت فاطمه (س)»


*********************************************

«ارزش علم و تحقیق»

امام عسکرى(علیه السلام) فرمود:

بانویى خدمت صدیقه طاهره فاطمه زهرا(سلام الله علیها) رسید و عرضه داشت: مادر پیر و سالخورده اى دارم و در مورد نمازش مسائلى دارد مرا حضور شما فرستاده تا آن ها را از شما بپرسم فاطمه(س)پرسش هاى آن زن را پاسخ داد، وى بار دوم و سوم تا ده بار پرسش هایى را مطرح کرد و هر بار زهراى مرضیه(س) بدو پاسخ داد.

۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۴ ، ۰۱:۳۵
محمد صابری

«میراث علمی حضرت زهرا (س)»


*********************************************

«مصحف حضرت فاطمه(س)»

فاطمه زهرا(علیه السلام) تربیت یافته مکتب علم و دانش و تقوا بود و در این راستا بهره فراوانى نصیب وى گشته بود برخى از روایاتى که آن بزرگوار در زمینه احکام و آداب و اخلاق و فضایل اهل بیت(ع)مستقیماً از رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) نقل کرده ما را به بخشى از این حقیقت، آگاه مى سازد. این روایات در مجموعه اى به نام« مصحف فاطمه » توسط عدّه اى از مؤلفان گرد آورى شده است. نخستین کسى که به این مهمّ همت گمارد سیوطى متوفاى سال ٩١١ هجرى، سپس سید حسین شیخ الاسلامى تویسرکانى ٢٦٠ حدیث از فاطمه زهرا روایت کرده که از رسول خدا نقل شده و یا به نحوى به آن مخدّره و رسول اکرم(علیها السلام) ارتباط دارد، پس از او عزیز الله عطاردىو احمد رحمانى همدانى که در کتاب خود  « فاطمة الزهراء بهجة قلب المصطفى »  نزدیکبه ٨٤ حدیث را که در کتب شیعه و اهل سنّت از آن بانوى بزرگ روایت شده نقل کرده است.


۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ تیر ۹۴ ، ۲۳:۲۹
محمد صابری