وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

در نشر مطالب کوشا باشید.
و نظر هم فراموش نشود...
یا علی....التماس دعا

آخرین نظرات

«حضرت امام هادی (علیه السلام) در یک نگاه»

چهارشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۰۴:۴۴ ب.ظ
«بسم الله الرحمن الرحیم»


امام علىّ بن محمد(ع)،دهمین امام از اهل بیت (علیهم السلام) مى باشد که خداوند متعال هر گونه پلیدى را از آنان دور ساخته و آنان را پاک و پاکیزه گردانیده است.
خاستگاه این امام بزرگوار همان خاستگاه رسالت و نبوّت اسلامى بوده و او یکى از شاخه هاى این خاندان پاکیزه نبوى است که خطّ و روش پاک و پاکیزه حضرت محمّد خاتم الانبیا را براى جامعه بشرى ترسیم نموده و همه مکارم و آثار گرانسنگ این خاندان را که خداوند متعال به هدایت خاصّه به آنان عنایت فرموده در خود جمع داشته است. آن حضرت در تمام طول زندگى شریف خود همواره رضاى خداوند متعال را بر هر چیز دیگرى مقدّم مى داشته است.
حضرت امام هادى (ع) در شرایطى پا به عرصه وجود نهادکه غرق در دریاى عنایت الهى بود. از دامان پدرى که خود امامى معصوم و هدایت شده از جانب خداوند متعال بود یعنى حضرت جواد(ع) به دنیا آمد، مادر پاکیزه و پرهیزگار آن حضرت «سمانه مغربیه» نام داشت.
آن حضرت بر خوان گسترده قرآن کریم و اخلاق بزرگ پیامبر اکرم(صلى االله علیه وآله) که به بهترین شکل در پدر بزرگوارش مجسّم شده بود پرورش یافت.
این امام بزرگوار از آغاز طفولیّت نشانه هاى هوش سرشار و نبوغ زود هنگامى را با خود داشت که نشان از شمول لطف الهى نسبت به آن حضرت بود.
آن حضرت منصب امامت الهى را پس از پدر بزرگوارش در سنّ هشت سالگى به گردن گرفت که در میان اهل بیت(علیهم السلام) نمونه اى دیگر از امامت در سنّ خردسالى بود که این امر خود واضحترین دلیل بر حقّانیّت خطّ اهل بیت رسالت(علیهم السلام) در ادّعاى وصایت پیامبر، رهبرى دینى و دنیوى امّت اسلام، خلافت پیامبر اکرم و جانشینى آن حضرت در همه پست هاى رهبرى به حساب مى آید.
زندگانى این امام بزرگ به دو بخش متمایز تقسیم مى شود:
در مرحله اوّل زندگانى، آن حضرت به همراه پدر بزرگوارش امام جواد(ع)گذران عمر کرده و این دوران از زندگانى شریف آن حضرت کمتر از یک دهه به طول انجامیده است.
امّا مرحله دوّم حیات پربرکت آن حضرت بیش از سه دهه به طول انجامیده است. امام هادى(ع) در خلال این مدّت شش تن از خلفاى دولت عبّاسى را با خود معاصر داشته که اسامى آنان عبارت است از:
معتصم، واثق، متوآّل، منتصر، مستعین و معتزّ 
در ایّام حکومت معتزّ عبّاسى بود که آن حضرت در حالى که حدود چهل و دو سال از عمر شریف و بابرکتش مى گذشت به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
آن حضرت بسان پدران بزرگوار خود از سوى خلفاى ظالم عبّاسى متحمّل ظلم ها و ستم هاى بى شمارى گردیده بود. چرا که عبّاسیان که بر منصب حکومت دست انداخته بودند از هر وسیله اى براى دور کردن اهل بیت نبوّت از عرصه سیاست و دین جامعه و کوتاه کردن دست آنان از این منصب الهى استفاده مى کرده و در این راه حتّى از به شهادت رساندن آن بزرگواران نیز ابایى نداشتند. چنان که مى بینیم هارون الرشید امام کاظم(ع) ، مأمون امام رضا(ع) و معتصم امام جواد(ع) را به شهادت رساندند.
ویژگى بزرگ عصر امام هادى(علیه السلام) نزدیکى زمان آن حضرت به زمان غیبت امام زمان(ع)بود مسئله اى که همه مسلمانان انتظار آن را مى کشیدند. بنابراین ضرورى مى نمود تا آن حضرت گروه یاران صالح و شیعیان خود را براى استقبال از این عصر جدید که تا آن زمان سابقه نداشته است، آماده نمایند. چرا که شیعیان دو قرن بود که هرگز زندگى را بدون ارتباط مستقیم با امامان معصوم تجربه نکرده بودند. از اینجا است که مى بینیم نقش امام هادى(ع) در این عرصه، علیرغم همه تصریحاتى که در میان همه مسلمانان به صورت عامّ و به خصوص درمیان شیعه رایج و متداول بوده و مسأله غیبت دوازدهمین پیشوا را از ائمّه اهل بیت(ع)یعنى همان مهدى منتظرى که خداوند متعال همه امّت ها را به آمدنش وعده داده است مطرح مى نمود، بسیار مهم،ّ بنیادین و مشکل بوده است.
و باز مى بینیم: به رغم انزوایى که حکومت عبّاسى به اجبار بر این امام بزرگوار روا داشته و حضرتش را در پایتخت خود یعنى شهر سامرا تحت مراقبت شدید نگهدارى مى نمود، با این وصف، امام هادى(ع) با کمال دقّت و احتیاط نقش خود را ایفا نموده، در جهت توجیه و هدایت جامعه به فعالیت مى پرداخته است. آن حضرت براى تحقق این مهم از سیستم کارآمد «وکیلان ائمّه» که حضرت امام صادق(ع) آن را پایه ریزى کرده و پدر بزرگوار امام هادى، یعنى حضرت امام جواد(ع) آن را استحکام بخشیده بود یارى مى جست. آن حضرت با استفاده از این سیستم مستحکم توانست مهمترین نیازهاى شیعیان خود را در آن شرایط سخت به آنان برساند.
این گونه بود که آن حضرت توانست خطّ شیعى پیروان اهل بیت را به سمت و سوى استقلال همه جانبه اى که از نیازهاى اساسى عصر غیبت کبرى بود راهنمایى کند. امام هادى(ع) در کنار فیض رسانىِ خود به مسلمانان از راه دادن تفکّرات دینى، عقیدتى، فقهى و اخلاقى، با کمال جدّیت در باره مسأله مهمِّ تربیت علما و فقها در میان جامعه تلاش و کوشش فراوانى به انجام رساند.
کتاب «مسند امام هادى(ع)» که هم اکنون در دسترس ما مى باشد گوشه اى از میراث فرهنگى آن حضرت است که علیرغم سختى شرایطى که آن حضرت و امامان پس از او در آن مى زیسته اند به دست ما رسیده است.

سلام بر آن حضرت باد روزى که به دنیا آمد و روزى که در حال خردسالى بار منصب امامت را به دوش کشید و روزى که به درجه رفیع شهادت نایل آمد و روزى که در پیشگاه خداوند باز زنده و برانگیخته خواهد شد.

«منبع:پیشوایان هدایت ج-12»

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی