وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

در نشر مطالب کوشا باشید.
و نظر هم فراموش نشود...
یا علی....التماس دعا

آخرین نظرات

«حضرت امام حسن عسکری (علیه السلام) در یک نگاه»

چهارشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۰۵:۰۱ ب.ظ

«بسم الله الرحمن الرحیم»


امام حسن عسکرى(ع) سیزدهمین معصوم و یازدهمین امام از امامان اهل بیت(علیهم السلام) پس از پیامبر اکرم(صلى االله علیه وآله) مى باشد.
آن حضرت در سایه پدر بزرگوار خود حضرت امام هادى(علیه السلام) رشد و پرورش یافته و در دانش و زهد و پرهیزگارى سرآمد مردم روزگار خویش گردید. حضرتش مدت بیست و دو یا بیست و سه سال از عمر شریف خود را در کنار پدر به سر برده و در طول این مدت میراث امامت و نبوت را از وى دریافت نمود.
آن حضرت از نظر علم و عمل، رهبرى و مجاهدت، و خیرخواهى براى امت جدّ خود حضرت محمّد(ص) بسان پدران بزرگوار خود بود.
شایستگى حضرت امام حسن عسکرى(ع) براى امامت و پیشوایى مسلمین از زمان حیات پدر بزرگوارش حضرت امام هادى(ع) در میان مردم به ظهور و بروز رسیده و در نزد اصحاب خاص امام هادى (ع) و عامه مسلمانان این مسأله به اثبات رسیده بود که آن حضرت پس از پدر بزرگوار خود امام مفترض الطاعه در میان مسلمانان است.
امام حسن عسکرى(ع) پس از شهادت پدر بزرگوار خود مسئولیت امامت و پیشوایى مسلمانان را به عهده گرفت و امامت آن حضرت حدود شش سال به طول انجامید، شش سالى که در طول آن، حضرتش در سخت ترین شرایط و ناگوارترین روزهایى که بر اهل بیت رسالت مى گذشت، متحمّل مسئولیت هاى بزرگى بود. زیرا حاکمان عبّاسى که حریص ترین مردم براى حفظ و نگهدارى حکومت و قدرت بودند دیگر مى دانستند که مهدى اهل بیت پیامبر اکرم(ص) از فرزندان حضرت على و حضرت امام حسین(علیهما السلام) مى باشد. آنان دائماً مترصّد بودند تا آن حضرت را به چنگ آورند. آنان مانند سایر مردم منتظر روزى بودند که او را ببینند، البته نه به این منظور که مى خواستند زمام امور حکومت را به دست او بسپارند، بلکه با این هدف که شاید بتوانند این آخرین امید مستضعفان زمین را نابود نمایند.
حضرت امام حسن عسکرى(ع) استاد دانشمندان، الگوى عابدان و رهبر مبارزان سیاسى و عقیدتى زمان خویش بود. آن حضرت به رغم دشمنى هیأت حاکم با اهل بیت پیامبر(ع) و تعقیب و پیگرد حکومت نسبت به آنان و پیروانشان همواره مورد توجّه عموم مردم بوده و محبّت و ولایت مردم نسبت به آن بزرگوار روز به روز سرعت بیشترى پیدا مى کرد. چنان که در رابطه با پدر و جد بزرگوارش که هر دو به
لقب ابن الرّضا(علیهم السلام) معروف بودند نیز همین محبوبیت وجود داشته است.
دستگاه حکومت عبّاسى علاوه بر مجبور کردن آن حضرت به اقامت در شهر سامرّا آن حضرت را مجبور کرده بود که هفته اى دو روز در دارالخلافه عبّاسى حضور به هم رساند.
تاریخ نویسان حضور مردم را در روز رفتن امام حسن عسکرى(ع) به دارالخلافه این چنین شرح کرده اند:
«خیابان پر از جمعیت و ازدحام چارپایان گردیده بود به گونه اى که کسى توانایى راه رفتن نداشت و کسى هم نمى توانست خود را در میان آن جمعیت وارد نماید. هنگامى که امام(ع) وارد خیابان شدند صداها خوابید و در هنگام ورود و خروج از دارالخلافه مردم براى آن حضرت راه باز کردند»
حضرت امام حسن عسکرى(ع) در تمامى طول زندگى حتى در زمانى که در زندان حکومت عبّاسى قرار داشته دو نفر از افراد شرور مأمور نگهدارى از آن حضرت بودند، همواره در عبادت و بندگى خدا سخت کوش بودند، به گونه اى که با رفتار و کردار خود توانستند تغییرى اساسى در زندگى و روش آن دو مرد شرور ایجاد کنند، چندان که آن دو تن از نظر عبادت و نماز به درجه بالایى دست یافتند. آن حضرت هنگامى که به آن دو مرد نگاه مى کردند اندام آن ها به لرزه مى آمد و ترسى در دل آن ها حاصل مى شد که توانایى غلبه بر آن را نداشتند.
حکومت عبّاسى حضرت امام حسن عسکرى(ع) را دائماً تحت تعقیب و مراقبت کامل قرار داده، با جاسوسان متعدّد ایشان را محاصره کرده بود. این جاسوسان همه تحرّکات امام حسن عسکرى(ع) را تحت نظر داشتند تا بدین وسیله بتوانند فعالیت هاى علمى و سیاسى آن حضرت را مختل کرده، آن حضرت را از پرداختن به رهبرى در میان طبقات جامعه باز دارند.
به همین سبب بود که حضرت امام حسن عسکرى (ع) همچون پدران بزرگوار خود(ع) همواره به کارهاى سرى و مخفیانه اهمیت خاصى مى دادند. مضافاً بر این که ایشان در تحکیم سازمان وکلا نیز تلاش مى نمودند تا بدین وسیله در چنان شرایط دشوارى بتوانند مسئولیت رهبرى خود را به شکل کامل ادا نمایند. در نتیجه همین فعالیت ها بود که آن حضرت موفّق شد همه تلاش هاى دشمنان را در راه نابود کردن نام و راه اهل بیت(ع) به شکست و ناکامى بکشاند.
حضرت امام حسن عسکرى(ع) همچون پدران بزرگوار خود(ع) براى مقابله با ستم، ترور، بازى با قدرت سیاسى و به بازى گرفتن مقدّرات و مصالح امت اسلام توسط حکومت عباسى، وارد معرکه مبارزه سیاسى گردید. آن حضرت توانست از اصول شریعت و ارزش هاى رسالت اسلامى به بهترین نحو محافظت کرده و به بهترین وجهى زمینه را براى عصر غیبت که پیامبر اکرم (ص) و پیشوایان از اهل بیت آن حضرت(ع) خبر از حتمى بودن و ضرورت آن داده بودند، آماده نماید.
مکتب اهل بیت در عصر امام حسن عسکرى (ع) و به همت گروه یاران آن حضرت، ناقلان حدیث و دانشجویان مکتبش آکنده از دانش، دعوت به خط اهل بیت (ع) و دفاع از شریعت اسلام بود.
حضرت امام حسن عسکرى(ع) على رغم سختى شرایط سیاسى زمان خود در فرآیند دفاع از شریعت اسلام، مبارزه با بدعت ها و هدایت گمراهان و تردیدگران و جذب آن ها به سوى دایره دین، با جدیت تمام به فعالیت مى پرداختند.
حضرت امام حسن عسکرى(ع) در مدّت امامت بسیار کوتاه خود با معتز،ّمهتدى و معتمد عبّاسى هم عصر بوده، از سوى هر یک از این خلفا متحمّل شدیدترین رنج و فشار و پیگرد و ترور گردید. چنان که بارها و بارها دستگیر و به زندان افتاد.
معتمد عبّاسى که خود در میان امت اسلام محبوبیتى نداشت از این که مى دید امت اسلام از شیعه و سنّى یکپارچه بر تعظیم و بزرگداشت و احترام حضرت امام حسن عسکرى (ع) اجماع کرده و آن حضرت را در فضیلت بر همه علویان و عبّاسیان برتر مى دانند بسیار خشمگین بود و به همین جهت تصمیم گرفت تا آن حضرت را ترور کرده و به شهادت برساند. این گونه بود که در توطئه اى شوم سمّى به آن حضرت خورانید و آن حضرت در سنّى کمتر از ٣٠سال به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

پس سلام بر او باد روزى که به دنیا آمد و روزى که در راه رسالت پروردگار خود به جهاد پرداخت و روزى که به شهادت رسید و روزى که برانگیخته خواهد شد.

«منبع:پیشوایان هدایت ج-13»

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی