وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

در نشر مطالب کوشا باشید.
و نظر هم فراموش نشود...
یا علی....التماس دعا

آخرین نظرات

«حضرت امام مهدی (علیه السلام) در یک نگاه»

چهارشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۰۵:۰۷ ب.ظ

«بسم الله الرحمن الرحیم»


مسأله امام مهدى منتظر که اسلام و ادیان پیشین وعده آمدنش را داده اند پیش از آن که یک مسأله دینى یا اسلامى باشد یک مسأله انسانى است، چرا که این مسأله تعبیرى دقیق از ضرورت تحقق کامل آرزوهاى انسانى است.
مذهب اهل بیت(ع) با اعتقاد به امامت حضرت محمد بن حسن مهدى(ع) که در سال ٢٥٥(هـ .ق) به دنیا آمده، زمام امور امامت و رهبرى را در سال ٢٦٠ (هـ .ق)، به دست گرفته و تاکنون زنده است و مسئولیت هاى رسالى خویش را از راه پیگیرى رویدادها به دوش مى کشد، از سایر مذاهب متمایز مى گردد. به عقیده پیروان این مذهب، حضرت امام عصر(ع) همواره با تحولات جهانى همراه بوده و منتظر
فراهم آمدن شرایط خاصى است که باید براى ظهورش در جهان بشریت به وقوع بپیوندد. چرا که باید همه توان و نیروى تمدن هاى جاهلى به مصرف برسد و بشریت به مرحله اى صعود نماید که دروازه هاى دل و جان خود را براى دریافت هدایت الهى از یک رهبر ربانى که توانایى رهبرى همه عالم را آنچنان که خداوند متعال خواسته است داشته باشد، بگشایند.
و این شخص کسى نیست جز دوازدهمین امام از اهل بیت(ع) همانان که حضرت رسول اکرم(صلى االله علیه وآله) به امامتشان تصریح کرده و امت خود را به آمدن آن ها بشارت داده است.
ولادت این امام بزرگوار در شرایطى بسیار سخت به وقوع پیوست. شرایطى که هرگز اجازه نداد ولادت آن حضرت به صورت عمومى اعلام شود، اما پدر بزرگوار آن حضرت حضرت امام حسن عسکرى(ع) و عده اى از اهل بیت و نزدیکان آن حضرت همچون حکیمه و نسیم و دیگران، شاهد ولادت آن حضرت بوده و خوشحالى و سرور خود را بدین سبب اظهار داشته اند.
آن حضرت شیعیان خود را از ولادت و زندگى آن حضرت و این که او دوازدهمین امامى است که خاتم پیامبران به آمدنش بشارت داده، خبردار نموده است. فعالیت هاى خود حضرت امام مهدى(علیه السلام) در طول این پنج سال نیز از قبیل جواب دادن به سؤالات و یا حاضر شدن در مکان ها امنى که خطرى از جانب نیروهاى امنیتى حکومت آن حضرت را تهدید نمى کرده، همچنین حضور آشکار آن حضرت اندکى پس از شهادت پدر بزرگوارش، دلایلى قطعى بر وجود آن حضرت به دست مى دهد و هر گونه شک و شبهه اى در رابطه با ولادت، وجود و امامت آن حضرت را به کلى از بین مى برد.
آن حضرت در مرحله غیبت صغرى زمام امور را در دست گرفته و مسئولیت هاى بزرگ را به دور از چشم جاسوسان حکام و مزدورانشان به دوش کشید.
آن حضرت در مرحله غیبت کبرى نیز پس از زمینه سازى کافى و تعیین پاره اى از وظایف و مسئولیت هاى مربوط به رهبرى براى علما و دانشمندان دینى که امینان خدا بر حلال و حرام مى باشند، به انجام مسئولیت هاى خود در مقام رهبرى جامعه ادامه داد و همان دانشمندان در طول غیبت کبرى جانشینان آن حضرت بوده و در همه نشیب و فرازهایى که مرحله غیبت کبرى به همراه داشت به انجام مسؤلیت مهم مرجعیت دینى قیام نمودند تا از این راه بتوانند مقدمات ظهور آن حضرت را براى نهضت اصلاحى فراگیرى که خداوند متعال امت ها را به آن وعده داده بود فراهم آورند.
غیبت کبرى از سال ٣٢٩(هـ .ق) آغاز شده و تا زمان ما ادامه یافته است.
حضرت امام عصر(ع) در طول مرحله غیبت صغرى در عین حال که از چشمان عموم پیروان خود پنهان شده بود فعالیت فشرده اى برای تثبیت موقعیت خود به عنوان پیشوایى که پیروى از او بر همگان واجب است به انجام مى رساند تا به آنان اثبات شود که وى همان کسى که امت باید انتظار ظهور و قیامش را در هنگام فراهم آمدن شرایط مناسب براى قیام فراگیر جهانى داشته باشند.
حضرت امام مهدى در طول مرحله غیبت صغرى از طریق «نُوّاب اربعه» یا جانشینان چهارگانه ارتباط خود را با پیروانش حفظ نمود، دوران غیبت صغرى پیش از آن که حکومت بتواند محل امام و فعالیت هاى آن حضرت را کشف نماید به پایان رسید و امت اسلام با اعلام پایان یافتن دوران غیبت صغرى از ارتباط با وکیلان مستقیم آن حضرت نیز محروم شدند، اما حضرت مهدى (علیه السلام) همچنان به مسئولیت هاى خود در مقام رهبرى جامعه ادامه داده و همچون آفتاب پشت ابر امت را از وجود شریف خود بهره مند مى نمود.
حضرت امام مهدى(علیه السلام) در طول مرحله غیبت صغرى میراث گرانسنگى براى امت اسلام باقى گذاشتند که نمى توان آن را نادیده گرفت.
آن حضرت در مرحله غیبت کبرى نیز همواره مشغول انجام مسئولیت هاى خویش در مقام رهبرى بوده به همراه سایر منتظران به انتظار روزى نشسته است که خداوند سبحان به او اجازه خروج و قیام دهد و وى با همه توانایى ها و نیروهایى که خداوند متعال براى او آماده و مهیا ساخته به پا خیزد تا زمین را همچنان که پر از ظلم و جور شده، پر از عدل و داد نماید. البته روشن است که این امر بعد از فراهم شدن همه شرایط مناسب و لازم از حیث نیروهاى تحت امر و ساز و برگ جنگى و سایر شرایط جهانى به وقوع خواهد پیوست،شرایطى که جهان بشریت را براى قیام و ظهور آن حضرت به عنوان رهبر ربّانى جهان آماده خواهد گرداند تا بدین وسیله قیام اسلامى بزرگ آن حضرت آغاز شده اهداف دین حق که همان برترى بر همه ادیان باشد محقق گردد اگر چه مشرکان را ناخوش آید.


«منبع:پیشوایان هدایت ج-14»

نظرات (۱)

سلام به نظرمن فقط خدامیدونه کی حضرت مهدی ظهورمی کنه
پاسخ:
به اعتقاد علمای بزرگ ،امام زمان میتواند از زمان ظهورشان اطلاع پیدا کنند اما ایشان راضی به رضای خدا ومقدرات خداوند هستند.و مانند ما(البته خیلی مشتاق تر ازما)منتظر ظهور هستند و این نشان از مقام بالای ایشان دارد.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی