وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَّلیُِکَ الفَرَج

وبلاگی برای زندگی

در نشر مطالب کوشا باشید.
و نظر هم فراموش نشود...
یا علی....التماس دعا

آخرین نظرات

«میراث حضرت علی (ع)» (6)

جمعه, ۱۲ تیر ۱۳۹۴، ۰۴:۰۰ ب.ظ

«فرمایش حضرت علی(ع) در مورد توحید و عدل و معاد»


*********************************************

امام(علیه السلام) پیرامون إثبات وجود خداى متعال فرمود:

«الحمد للّه الدال على وجوده بخلقه وبمحدث خلقه على أزلیّته وباشتباههم على أن لا شبه له»

ستایش خدایى را مى سزد که آفرینش مخلوقاتش دلیل وجود وى و حادث بودن آن ها دلیل أزلیّت اوست.

و نیز فرمود:

در شگفتم از کسى که در خدا شک و تردید مى کند در حالى که آفریده هاى خدا را مى بیند... او با نشانه هاى تدبیر و نظام محکمى که به ما ارائه داده عظمت خویش را در برابر اندیشه ها، آشکارا جلوه گر ساخته است.

*********************************

وآن گاه که از آن بزرگوار سؤال شد آیا پروردگار خود را دیده اى؟ پاسخ داد:

«وکیف أعبد ربّاً لم أره؟»

چگونه مى سزد، پروردگارى را آه ندیده ام پرستش نمایم.

سپس فرمود:

«لا تُدرکه العیون بمشاهدة العیان ولکن تُدرکه القلوب بحقائق الایمان... عظم عن أن تثبت ربوبیّته باحاطة قلب او بصر»

چشم ها هرگز او را آشکارا نمى بیند، اما دل ها با نیروى حقیقتِ ایمان، وى را درک مى کنند.

*********************************

در دعاى آن حضرت معروف به دعاى صباح آمده است:

اى آن که خود بر ذات مقدس خویش دلالت دارد و از مشابهت با آفریدگانش پیراسته و از نزدیک بودن به چگونگى هاى آفریدگانش برتر است، اى کسى که به نهاد دل ها نزدیک و ازگردش چشم ها دور است و به هر آن چه بود قبل از به وجود آمدنش آگاهى داشت.

*********************************

امام(علیه السلام) خطبه علوى خویش را سرشار از نشانه هاى آسمانى و زمینى قدرتِ الهى ایراد فرمود و آگاهانه و با بصیرت در آن ها به تفصیل سخن گفت. نشانه هاى قدرت و عظمت خدا را به گونه اى تشریح کرد که مطالعه کننده را در برابر عظمتِ او، ایمان و خضوع بخشید به نحوى که هر کس به خطبه هاى آن بزرگ مرد گوش بسپارد، ملاحظه خواهد کرد که حضرت همان گونه است که خود فرمود: به خدا سوگند! اگر پرده ها نیز کنار رود، بر یقین من چیزى افزوده نمى شود.

امیرمؤمنان(علیه السلام) در مورد صفات خداى متعال تصویرى دقیق ارائه داده است که در مباحث دقیق فلسفى معیار تلقى شده و به منزله کلیدى است براى ورود به چنین مباحثى که اگر هدایتِ جهت دهنده الهى وجود نداشته باشد اندیشه ها در آن به گمراهى و انحراف گرفتار مى شوند.


امام(علیه السلام) فرمود:

کمال توحید و شهادت بر یگانگى خدا، اخلاص است و کمال اخلاصش آن است که وى را از صفات ممکنات پیراسته دارند، چه این که هر صفتى گواهى مى دهد، غیر از موصوف و هر موصوفى گواهى مى دهد که غیر از صفت است. آن کس که خدا را به (صفات ممکنات) توصیف کند وى را به چیزى مقرون دانسته و آن که وى را مقرون به چیزى قرار دهد، در ذات او تعدّد قائل شده است و هر کس در ذات مقدس او قائل به تعدد شود، اجزایى برایش تصور کرده است و آن کس که اجزایى براى او قائل شود وى را نشناخته است، وکسى که او را نشناسد به سوى او اشاره مى کند و آن کس که به سوى او اشاره کند، برایش حدّ و مرزى تعیین کرده است و کسى که او را محدود بداند وى را به شمارش آورده است... او همواره بوده است و از چیزى به وجود نیامده و وجودى است که سابقه عدم ندارد، با همه چیز هست امّا قرین آن ها نیست و مغایر با همه چیز است ولى از آن ها بیگانه نیست.

*********************************

امام(علیه السلام) با استدلال بر یگانگى خدا مى فرماید:

پسرم بدان! اگر پروردگارت شریکى داشت، رسولان آن شریک نیز به سوى تو مى آمدند و آثار مُلک و قدرتش را مى دیدى و افعال و صفاتش را مى شناختى، پسرم بدان! هیچ کس مانند رسول اکرم(صلى الله علیه وآله وسلم) درمورد یگانگى خدا سخن نگفته است، رهبرى اش راپذیرا باش.

*********************************

حضرت درباره عدل خداوند فرمودند:

خداوند برتر از آن است که نسبت به بندگانش ستم روا دارد، درباره آفریدگانش به عدل و داد رفتار مى کند و در اجراى احکام میان آن ها به عدالت حکم مى کند.

و نیز فرمود:

خداوند تو را جز به نیکى امر نکرده و جز از قبیح و زشتى باز نداشته است. حکم خداوند در مورد اهل آسمان ها و زمین یکسان است، خداوند هیچ گاه انسانى را به خاطر عملى وارد بهشت نمى کند که در اثر همان کار فرشته اى را از آن بیرون کرده باشد.


نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی